grΕΛΛΗΝΙΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ
ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΠΑΙΔΕΙΑΣ, ΕΡΕΥΝΑΣ & ΘΡΗΣΚΕΥΜΑΤΩΝ 
ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑΚΗ Δ/ΝΣΗ Α/ΘΜΙΑΣ & Β/ΘΜΙΑΣ ΕΚΠ/ΣΗΣ ΚΕΝΤΡΙΚΗΣ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑΣ
Σεμινάριο Δικτύου "Μέλισσας έργα, ανθρώπων αγαθά"
| Εκτύπωση |

Τριήμερο σεμινάριο

Το ΚΠΕ Αρναίας διοργανώνει τριήμερο σεμινάριο στις 11, 12 και 13 Μαΐου 2012 για το Εθνικό Θεματικό Δίκτυο "Μέλισσας έργα, ανθρώπων αγαθά". Στο σεμινάριο θα συμμετέχουν εκπαιδευτικοί της Α/θμιας και της Β/θμιας Εκπ/σης που τα σχολεία τους έχουν ενταχθεί στο Δίκτυο. Θα συμμετέχουν επίσης εκπαιδευτικοί των συνεργαζόμενων στο Δίκτυο ΚΠΕ. Στις εργασίες του σεμιναρίου θα είναι προσκεκλημένοι φορείς και κάτοικοι της ευρύτερης περιοχής. 

 ΤΑ ΠΡΑΚΤΙΚΑ ΤΟΥ ΣΕΜΙΝΑΡΙΟΥ ΑΝΑΡΤΗΘΗΚΑΝ ΣΤΗΝ ΙΣΤΟΣΕΛΙΔΑ ΤΟΥ Ε.Θ.Δ. "ΜΕΛΙΣΣΑΣ ΕΡΓΑ, ΑΝΘΡΩΠΩΝ ΑΓΑΘΑ"

 

ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΣΥΜΜΕΤΕΧΟΝΤΩΝ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΩΝ

 

ΟΝΟΜΑ

ΣΧΟΛΕΙΟ

ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΗΣΗ /

ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ

ΕΥΡΥΤΑΝΙΑΣ

Β/ΘΜΙΑ

Κοτρότσιος Γεώργιος ΠΕ04.02

1ο Γυμνάσιο Καρπενησίου

παρακολούθηση

Παναγιωτή Αγάπη ΠΕ05

1ο Γυμνάσιο Καρπενησίου

παρακολούθηση

ΑΝ. ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ

Α/ΘΜΙΑ

Δημήτριος Θεοδώρου

Δ. Σχ. Εκπ/ων Μαντουλίδη

παρουσίαση

Μπακαλίδου Άννα

Δ. Σχ. Εκπ/ων Μαντουλίδη

παρουσίαση

Φιλιππίδου Κική

Δ. Σχ. Εκπ/ων Μαντουλίδη

παρακολούθηση

Χρήστου Ιωάννα

Δ. Σχ. Εκπ/ων Μαντουλίδη

παρακολούθηση

Λεμπέρου Λιλιάνα

1ο Δ. Σχ. Επανομής

παρακολούθηση

Ευαγγελία-Μάγνη Τσιπούρα

1ο Δ. Σχ. Επανομής

παρακολούθηση

Καλοπούλου Γεωργία

Υπεύθυνη Σχολικών Δραστηριοτήτων

παρακολούθηση

Β/ΘΜΙΑ

Παπαδοπούλου Ελένη ΠΕ11

Γυμνάσιο Νέων Επιβατών

παρακολούθηση

Κιόση Ολυμπία ΠΕΟ2

Γυμνάσιο Νέων Επιβατών

παρακολούθηση

Λάσκαρης Σταύρος

30ο Γυμνάσιο Θες/νίκης

παρακολούθηση

Παπαδόπουλος Αποστόλης

30ο Γυμνάσιο Θες/νίκης

παρακολούθηση

Μπορουτζής Σιδέρης

30ο Γυμνάσιο Θες/νίκης

παρακολούθηση

Κώστογλου Κλαίρη

5ο ΓΕΛ Καλαμαριάς

παρακολούθηση

Μέμτσας Δημήτρης

2ο Πρότυπο Πειραματικό Γυμνάσιο Θες/νίκης

παρακολούθηση

Παπαπέτρου Μαρία

Υπεύθυνη Σχολικών Δραστηριοτήτων

παρακολούθηση

ΔΥΤ. ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ

Α/ΘΜΙΑ

Βουδούρης Γεώργιος

Υπεύθυνος Σχολικών Δραστηριοτήτων

παρακολούθηση

Γκλουγιουβάνη Γιαννούλα

4ο Δ. Σχ. Ωραιοκάστρου

παρακολούθηση

Ταμπακούδη Αργυρώ

4ο Δ. Σχ. Ωραιοκάστρου

παρακολούθηση

Ελευθεριάδου Ελένη

1ο Δ. Σχ. Ωραιοκάστρου

παρακολούθηση

Ντουμανή Ανδρονίκη

5ο Δ. Σχ. Μενεμένης

παρακολούθηση

Β/ΘΜΙΑ

Νόστη Μαγδαληνή

5ο Γυμνάσιο Σταυρούπολης

παρακολούθηση

Φαρμάκης Ιωάννης

Υπεύθυνος Σχολικών Δραστηριοτήτων

παρακολούθηση

ΚΟΖΑΝΗΣ

Α/ΘΜΙΑ

Ρούση Βάγια

14ο Νηπ/γείο Κοζάνης

παρακολούθηση

Βέλκου Βασιλική

Ειδικό Νηπ/γείο Κοζάνης

παρακολούθηση

ΧΑΛΚΙΔΙΚΗΣ

Α/ΘΜΙΑ

Σαράφη Ευδοξία

3ο Νηπ/γείο Ν. Μουδανιών

παρακολούθηση

Βαγγλής Αστέριος

2ο Δ. Σχ. Ν. Μουδανιών

παρακολούθηση

Σεκέρογλου Σόλων

2ο Δ. Σχ. Ιερισσού

παρακολούθηση

Σαββίδης Οδυσσέας

Δ. Σχ. Ν. Μαρμαρά

παρακολούθηση

Τσελέπη Λυδία Λεμονιά

Δ. Σχ. Ν. Μαρμαρά

παρακολούθηση

Πατέρας Χρήστος

Δ. Σχ. Τορώνης

παρακολούθηση

Σεραφείμ Βέρα

Νηπ/γείο Στανού

παρακολούθηση

Πασχάλης Κων/νος

Δ. Σχ. Μ. Παναγίας

παρακολούθηση

Φυλαχτός Χρήστος

Δ. Σχ. Ζερβοχωρίων

παρακολούθηση

Κρεκίδου Κυριακή

Δ. Σχ. Ν. Μαρμαρά

παρακολούθηση

Β/ΘΜΙΑ

Τριανταφύλλου Ελένη

Υπεύθυνη Σχολικών Δραστηριοτήτων

παρακολούθηση

Ανδριανάκη Αικατερίνη

ΓΕΛ Ν. Καλλικράτειας

παρακολούθηση

Βελλίκης Γεώργιος

Γυνμάσιο Κασσάνδρας

παρακολούθηση

Κουρφαλή Χριστίνα

ΓΕΛ Ν. Καλλικράτειας

παρακολούθηση

Μαγγανά Μαρία

ΓΕΛ Πολυγύρου

παρακολούθηση

Χηνοπούλου Ζωή

Γραφείο Σχ. Δραστηριοτήτων

παρακολούθηση

Κρητικός Φλώριος

Γυμνάσιο Γαλάτιστας

παρακολούθηση

Τσολάκη Κων/να

Γυμνάσιο Γαλάτιστας

παρακολούθηση

Τσέλη Γεωργία

Γυμνάσιο Γαλάτιστας

παρακολούθηση

Αποστολά Όλγα

Γυμνάσιο Γαλάτιστας

παρακολούθηση

 

 

 

ΚΑΒΑΛΑΣ

Α/ΘΜΙΑ

Καστράνη Κωνσταντία

Υπεύθυνη Σχολικών Δραστηριοτήτων

παρακολούθηση

Β/ΘΜΙΑ

Τσελεκτσίδου Παναγιώτα

Υπεύθυνη Σχολικών Δραστηριοτήτων

παρακολούθηση

ΣΥΝΟΛΟ

48

 

Οι εκπαιδευτικοί της ευρύτερης περιοχής του ΚΠΕ, οι οποίοι δε χρειάζονται την κάλυψη της διαμονής και διατροφής τους, μπορούν αν το επιθυμούν να παρακολουθήσουν το σεμινάριο.  

 

 

ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΣΥΜΜΕΤΕΧΟΝΤΩΝ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΩΝ ΚΠΕ

ΚΠΕ

ΟΝΟΜΑΤΕΠΩΝΥΜΟ

Καρπενησίου

Κατσογιάννη Μαρία

Καρπενησίου

Κούτρας Παναγιώτης

Μακρινίτσας

Γούλα Μαρία

Μακρινίτσας

Βίγκλας Παναγιώτης

Μελίτης

Σωτηριάδου Βασιλική

Μελίτης

Τσώνη Άννα

Κόνιτσας - Πραμάντων

Ντάγκα Χριστίνα

Νάουσας

Μπεκιάρης Γεώργιος

Ομηρούπολης

Μπατζούδη Γεωργία

Ομηρούπολης

Πονηρού Άννα

Φιλίππων

Αγαθαγγέλου Αναστασία

Φιλίππων

Τουλιοπούλου Ελένη

ΣΥΝΟΛΟ

12

 

 

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΣΕΜΙΝΑΡΙΟΥ

Παρασκευή 11 Μαΐου

16.30-17.30

Προσέλευση

17.30-18.30

Χαιρετισμοί

18.30-19.00

Μπίνιου Ευαγγελία, Μέλος Π.Ο. ΚΠΕ Αρναίας: Παρουσίαση Δικτύου «Μέλισσας έργα, ανθρώπων αγαθά»

19.00-19.20

Χατζήνα Φανή, Ερευνήτρια Β΄Ινστιτούτο Μελισσοκομίας, ΕΛΓΟ «ΔΗΜΗΤΡΑ»

«Η προσφορά της μέλισσας στο περιβάλλον-Επιδράσεις του περιβάλλοντος στη μέλισσα»

19.20-19.25

Ερωτήσεις

19.25-19.45

Σαββίδης Θωμάς, Αν. Καθηγητής τμήματος Βιολογίας τομέα Βοτανικής του ΑΠΘ:

«Φυτικοί αδένες-Νεκτάρια»

19.45-19.50

Ερωτήσεις

19.50-20.20

Διάλειμμα

20.20-20.40

Βίγκλας Παναγιώτης, Αν. Υπεύθυνος ΚΠΕ Μακρινίτσας:

«Η φυσική του πετάγματος της μέλισσας»

20.40-20.45

Ερωτήσεις

20.45-21.00

Βέλκου Βασιλική, Νηπιαγωγός στο Ειδικό Νηπ/γείο Κοζάνης:

Πρόγραμμα Περ/κής Εκπ/σης «Μέλι γλυκύτατο»

21.00-21.15

Θεοδώρου Δημήτριος, Μπακαλίδου Άννα, Φιλιππίδου Κική, Χρήστου Ιωάννα, Δάσκαλος-ες στα Εκπαιδευτήρια Μαντουλίδη:

Πρόγραμμα Περ/κής Εκπ/σης Δ΄Τάξης «Στάζω μέλι»

21.15-21.30

Σμάγας Ιωάννης, Μαθηματικός στο Γυμνάσιο Αγίου Νικολάου: Πρόγραμμα Περ/κής Εκπ/σης «Μέλισσα και άνθρωπος στη Χαλκιδική-Από την αρχαιότητα μέχρι σήμερα»

21.30

Δείπνο

 

Σάββατο 12 Μαΐου

9.30-9.50

Θρασυβούλου Ανδρέας, Καθηγητής στη Σχολή Γεωπονίας, του ΑΠΘ:

«Η ασφάλεια και ο έλεγχος του μελιού»

9.50-10.00

Ερωτήσεις

10.00-10.20

Μανίκας Αργύριος, Ειδικός Αλλεργιολόγος:

«Αλλεργία σε νυγμούς υμενοπτέρων, μέλισσες-σφήκες»

10.20-10.30

Ερωτήσεις

10.30-10.50

Σγουρογιάννη Πηγή, Διατροφολόγος-Διαιτολόγος:

«Παρουσίαση διατροφικής αξίας μελιού και άλλων προϊόντων της μέλισσας»

10.50-11.00

Ερωτήσεις

11.00-11.30

Διάλειμμα

11.30-11.50

Γιαννακουδάκη Άννα, Χημικός, Τμήμα Αισθητικής- Κοσμητολογίας ΑΤΕΙ Θεσ/νίκης:

«Χρήση πρόπολης και άλλων προϊόντων μέλισσας στην κοσμητολογία»

11.50-12.00

Ερωτήσεις

12.00-13.30

Σαββίδης Θωμάς, Αν. Καθηγητής τμήματος Βιολογίας τομέα Βοτανικής του ΑΠΘ:

«Εργαστήριο: Μορφολογία  γυρεόκοκκων»

13.30

Γεύμα

Σάββατο 12 Μαΐου (απόγευμα)

17.30-18.00

Περιήγηση στον οικισμό

18.00-20.00

Έκθεση μελισσοκομικών προϊόντων

 

 

21.30

Δείπνο

 

 

Κυριακή 13 Μαΐου

9.30-11.30

Γούλα Μαρία, Μέλος Π.Ο. ΚΠΕ Μακρινίτσας:

Εκπαιδευτικό παιχνίδι

9.30-11.30

Αγαθαγγέλου Αναστασία, Μέλος Π.Ο. ΚΠΕ Φιλίππων:

«Από τη ζωή μιας μέλισσας» -Παιχνίδια, μουσική και θεατρικές δράσεις από…την καθημερινότητα μιας κυψέλης-

11.30-11.45

Διάλειμμα

11.45-13.30

Λαζαρίδου Βέτα, Μελισσοκόμος:

Εργαστήριο παρασκευής κεραλοιφής

11.45-13.30

Πυριόχου Αικατερίνη, Μπίνιου Ευαγγελία, Μέλη Π.Ο. ΚΠΕ Αρναίας:

Εργαστήριο μεθοδολογικής προσέγγισης

13.30

Γεύμα

 
Ευρωπαϊκή Κάρτα Νέωνespa-2014-2020